Warriors, rugby teams headline Zim’s All-Africa Games team

0
764
Young warriors captain Wisdom Mutasa (C) celebrates his goal against Cameroon as fellow players join in at Rufaro Stadium on Sunday.

ZIMBABWE yesterday unveiled a lean provisional squad of 87 athletes for All-African Games to be held in Congo-Brazzaville from September 4-19 with the Sports and Recreation Commission (SRC) standing by their earlier promise that they would prioritise quality athletes instead of high numbers.

BY DANIEL NHAKANISO

The Young Warriors will make an appearance after defeating Cameroon in the final qualifier while the rugby sevens teams will also be represented.

The fairly strong squad is spread over 11 codes, and these include athletics, cycling, beach volleyball, football, gymnastics, judo, karate, rugby, swimming, taekwondo and tennis.

More athletes are expected to qualify in sports for the disabled, athletics and swimming while the indoor volleyball teams failed to secure automatic qualification for the Games from the regional qualifiers in Botswana early this week.

In terms of numbers the team which will represent the country will be smaller team than the one which took part at the last All-Africa Games in Mozambique where Zimbabwe finished a disappointing 11th on the medal standings.

Zimbabwe chef de mission Joseph Muchechetere who announced the local contingent together with the deputy chef de mission (technical) Kathy Lobb said they had prioritised sending high quality athletes instead of large numbers.

“We decided to announce the provisional team now so that we are able to know the size of the team and come up with the appropriate budget. It has not been an easy exercise because there are many disciplines on offer but we can’t send everyone. We want to send quality to these Games,” said Muchechetere, who is also the SRC director for sports development.

Team Zimbabwe All-African Games 2015

Athletics: Francis Zimwara, Keegan Cooke, Brian Mada, Ngonidzashe Makusha, Gabriel Mvumvure, Tendai Zimuto, Olivia Chitate, Maryjoy Mudyiravanji, Nomagugu Ndlovu, Caroline Mhandu

Officials: Team manager Titus Madzingo, Coach: Lisimati Pakamile

Basketball (Men)
Athletes: Taurai Chitsinde, Tawanda Chitsinde, Neville Chivhanganye, Everisto Pasipamire, Duncan Shenje, Tatenda Matarure, Simbarashe Mugomezi, Brian Hore, Stenard Mapurisa, Billy Melusi, Vitalis Chikoko

Officials: Coach: Elery Pinkerton, Manager Shinga Magede

Beach Volleyball (Men)
Athletes: Nyashadzashe Takawira, Douglas Choto, Simbarashe Chidzwa, Keith Machakaire, Kudzanai Chironga

Officials: Coach: Vengai Nyaude

Beach Volleyball (Women)
Athletes: Media Mafuta, Tsugirirai Taderera, Viola Muchaona, Progress Gasa, Vuyiswa Dhlomo

Head coach: Kudzai Muzondo

Cycling
Athletes: Skye Davidson, Helen Mitchell

Officials: Linda Davidson (Manager/Coach, Anthony Greenway (Mechanic)

Football – U23 (Men)
Athletes: Tatenda Makuruva, Wisdom Mutasa, Ronald Pfumbidzai, Blessing Moyo, Liberty Chakoroma, Teenage Lingani Habede, Gerald Takwara, Praise Tonha, Richard Mpelele, Malvin Gaki, Carlson Rusere, Munyaradzi Diro, Tafadzwa Katinyu, Lawrence Mhlanga, Philani Kadewere, Admire Dzumbunu, Terence Gonzo, Takabva Mawaya, Walter Musona, Donovan Bernard

Officials: Head Coach: Kalisto Pasuwa, Assistant Coach: (Pending), Team manager (Pending)

Gymnastics
Athletes: Kudzaishe Nyazvingo, Priviledge Sande

Officials: Coach/Manager – Christopher Muchatuta

Judo
Athletes: Lazarus Arufandika, Sydney Chibwayi

Officials: Manager/Coach – Smart Tiyazimba

Karate
Officials: Manager/Coach – Paul Danisa

Athletes: Innocent Gaini, Winston Nyanhete, Gerald Muusha, Unesu Hlahla

Rugby Sevens (Men)
Athletes: Fortunate Chipendu, Boyd Rouse, Shayne Makombe, Kilvan Magunje, Hilton Mudariki, Tafadzwa Chitokwindo, Njabulo Ndlovu, Riaan O’Neill, Kuda Chiwanza, Biselele Tshamala, Jacques Leitao

Officials: Coach – Daniel Hondo, Manager – Steven McDonald

Swimming
Athletes: Kirsty Coventry, Lee Robyn, Chad Idensohn, Sean Gunn, James Lawson, Peter Wetzlar

Coach: Gareth Desmond

Taekwondo
Athlete: Ndaona Kembo

Manager/Coach: Philip Rufasha

Athletes: Takanyi Garanganga, Benjamin Lock, Mark Fynn, Valeria Bhunu, Rufaro Chirewa, Pauline Chawafambira

Tennis Manager: Linset Chitiyo, Coach: Martin Dzuwa

Sport for the Disabled – Team will be chosen later.