HomeSportAthleticsMash East retain Nash title

Mash East retain Nash title

-

Mashonaland East Province retained the National Association of Secondary Heads (Nash) cross-country, track and field championship at Plumtree High School in a two-day competition which ended on Wednesday.

The competition was also used to select Under-17 athletes to represent the country in the Confederation of Southern African Schools (Cosasa) championships in Botswana next month.

Mashonaland East retained the title after they amassed 24 gold, 16 silver and 19 bronze. Hosts Matabeleland South, who were also second last year, maintained their position with 18 gold, eight silver and nine bronze.

Mashonaland West came third with 12 gold, 13 silver and nine bronze while Matabeleland North finished fourth with 11 gold, four silver and 10 bronze.

Masvingo got 10 gold, 18 silver and 10 bronze to end on position five while Harare scooped nine gold, 14 silver and seven bronze to take sixth position.

Midlands came seventh with nine gold, 10 silver, 14 bronze with Bulawayo finishing a disappointing number eight with seven gold, six silver and nine bronze.

Mashonaland Central were on ninth position collecting six gold, 13 silver and nine bronze while Manicaland finished at the bottom of the log with six gold, 10 silver and 10 bronze.

Mashonaland East scooped gold in the Under-20 girls 4x100m relay race in a time of 51,61secs and picked up yet another gold in the U-16 girls 4x400m relay race in four mins 07.68secs .
Zimbabwe Schools National team for Cosasa Competition

Girls
Luka Muchaneta 100m and Long jump (Mashonaland West 12,80secs and 4,82m), Ruwa Muzinde (Manicaland 200m 24,34secs), Lindiwe Sibanda 100m hurdles (Harare13,81secs), Thandeka Malinga high jump (Matabeleland South 150cm), Olivia Havi discus (Mashonaland East 25,65m), Viki Ndlovu javelin (Matabeleland North 38,0), Netsai Maketi 800m (Manicaland (2:19,09secs), Tambudzai Sereke 3000m
(Mashonaland Central 10mins 14,60secs), Memory Chauke long jump(Midlands 10mins 12,86secs), Lindiwe Mukwena triple jump (Midlands 10,21m), Tapiwa Chetsanga Midlands (Shot-put 11,01m), Primrose Zimunhu Mashonaland East (400m 59,17secs), Mary Mujweravanhu Midlands (1 500m four mins47,06secs), Shylette Chawora Mashonaland Central

(1 500m four mins44,90secs), Luka Muchaneta Harare(4x 100m relay 12,8secs), Vivien Onamusi Harare (4x100m relay 12,89secs), Yvonne Vanhuvanomwe Bulawayo ( 4x 100m relay 12,97secs),Tariro Gonzo Mashonaland Central (4x100m relay 13,34secs), Yvonne Vanhuvanomwe Bulawayo (4x400m relay 59,70secs), Primrose Zimunhu, Mashonaland East

(4x400m relay 59,17secs), Portia Dzuda Masvingo(4x400m relay 60,60secs) Maryjoy Mudyiraravanji Midlands (1500m four mins 47,06secs)

Boys
Michael Songore Mashonaland East (100m 10,91secs), Tafadzwa Mutariswa Matabeleland South (200m 20,86secs), Adrian Manyathela Bulawayo(110m hurdles 12,06secs), Blessing Mambo Mashonaland East (Long jump 6,51m), Prince Katuka Mashonaland Central (high jump 1,75m), James Banhwa Mashonaland East (Discus 35,09m), Dylan Chizhano Mashonaland West (Javelin 37,53m), Tarisayi Mapfumo Harare (800m two mins 04.48secs), Titus Nyathi Mashonaland West (3000m nine mins 10,86secs), David Shumba Matabeleland North (3000m nine mins 09,58secs Bulawayo), Rodney Nhau Mashonaland West (Triple jump 13,60m), Tapiwa Mangadze, Masvingo (400m 51,68secs), Talent Nuzande Masvingo (1 500m four mins19.96secs), Tafadzwa Mutariswa Matabeleland South 4 x 100m relay 11,34secs), Robin Chitsato Harare (4 x100m relay 11,45secs), Gerald Dhliwayo Mashonaland East (4x100m relay 11,70 secs), Justice Dodzo Manicaland (4x 100m relay 12,07secs), Keith Marongwe Masvingo(4 x 400m relay 57,68secs), Tatenda Mashiri Mashonaland East (4x400m relay 53,00secs), Bernard Soma Mashonaland West (4x400m relay 53,59secs)

Recent Posts

Stories you will enjoy

Recommended reading