Young Warriors face Zambia in All Africa Games qualifiers

Zimbabwe’s Under-23 side and the women’s national team will play Zambia in the qualifiers for the Maputo 2011 All-Africa Games following the draw held on Monday in Cairo, Egypt.

The qualifying series begins in January 2011 till July 2011, to determine the eight teams for both men and women’s competitions. The 10th All-Africa-Games will be held from September 3-18, 2011.

For the men’s category, one team will qualify from each of the the seven zones to join hosts Mozambique for the final tournament.

According to the draw, Zimbabwe is in Zone Six with Zambia, Swaziland, Namibia, Malawi, Lesotho, Botswana and Angola.

In the preliminary round, the Young Warriors, coached by Friday Phiri, will face Zambia away in the preliminary round first leg on the weekend of January 7-9 with the return leg at Rufaro two weeks later, unless Zifa decides to spread the legs across the country.

The winner of the match will face the winner between Botswana and Swaziland in April. In the second round, the winner between Angola/Namibia and Malawi/Lesotho will play against the Young Warriors in June and July.

The Draw

Zone I: Algeria, Libya.
Zone II: Guinea, Guinea Bissau, Mali and Senegal.
Zone III: Benin, Ghana, Liberia and Nigeria.
Zone IV: Cameroon, Congo RD and Gabon.
Zone V: Eritrea, Kenya, Uganda and Tanzania.
Zone VI: Angola, Botswana, Lesotho, Malawi, Namibia, Swaziland, Zambia, Zimbabwe
Zone VII: Madagascar, Seychelles

Below are the fixtures (Men)

Preliminary round
1. Swaziland vs. Botswana
3. Malawi Lesotho
5. Angola vs Namibia
7. Zambia vs Zimbabwe
First leg: January 07-09 2011
Second leg: January 21-23 2011

First round
9. Algeria vs Libya
11. Guinea Bissau vs. Senegal
13. Guinea vs Mali
15. Liberia vs Nigeria
17. Ghana vs Benin
19. Gabon vs DR Congo
21. Uganda vs Tanzania
23. Eritrea vs Kenya
25. Winner 5 vs Winner 3
27. Winner 1 vs Winner 7
29. Seychelles vs Madagascar


First leg: April 15-17, 2011
Second leg: April 29 – 1 May, 2011
Second round
31. Winner 13 vs Winner 11
33. Winner 15 vs Winner 17
35. Winner 19 vs Cameroon
37. Winner 23 vs Winner 21
39. Winner 25 vs Winner 27

First leg: June 24-26, 2011
Second leg: July 08-10, 2011
Fixtures (Women)
Preliminary round
1. Mali vs Guinea
3. Liberia vs Ghana
5. DR Congo vs Gabon
7. Kenya vs. Sudan
9. Zimbabwe vs Zambia

First leg: February 11-13, 2011
Second leg: February 25-27, 2011
First round
11. Nigeria vs Winner 3
13. Winner 5 vs Cameroon
15. Winner 7 vs Tanzania
17. Angola vs Winner 9
19. Namibia vs Botswana

First leg: 29 April – 1 May, 2011
Second leg: 13-15 May, 2011

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published.