HomeSportWeekend Sports Review

Weekend Sports Review

-

Premier Soccer League
Saturday: Black Mambas 1 Shabanie Mine 0; Bantu Rovers 0 Hwange 0
Sunday: Bantu Rovers 0 Hwange 0; FC Victoria 1
Gunners 2

BancABC Supr8r Tournament (Semi-finals)
Saturday: Dynamos 1 Highlanders 0 (Game abandoned after 73 minutes); Lengthens 0 Caps United 0 (Caps United won 3-2 after penalty shoot-out)

Division One Leagues
Northern Region
Saturday: DSTv 1 Quick Turn 0, Kcee Feeds 0 Flame Lily 1; Simba Stars 0 Blue Ribbon 0; Sporting Manhenga 3 Harare City 0
Sunday: Aces Youth Academy 0 Air Zimbabwe 2; Karoi United 0 Blue Swallows 0

Central Region
Saturday: Mimosa 2 CMED Justice 0; Hardbody 0 Chapungu 1; Silo United 3 Chrome Stars 2; Gweru Pirates 0 Tongogara 1; Ziscosteel 1 Mateta 0; Air Stars 0 McInn 3
Sunday: Rutendo Stars 2 BVM 0

Eastern Region
Saturday: United Lions 1
Mwenezana 1
Sunday: AMC 2 Mutomba 3; Gaza Gunners 2 Lighter 0; Hippo Valley 3 Renco Mine 1

Buscod Southern Region Division One Results
Saturday: Ntabazinduna 2 Khami United 0; Victoria Falls 2 Zupco 0 Chicken Inn 4; Discovery 2 ZPC Hwange 2; Sao Paulo 1 Zimbabwe Saints 3
Sunday: Makokoba City Warriors 0 Mpumalanga 0

National Rugby League (Today) At Hartsfield: Western Panthers 20 Harare Sports Club 42; Busters 43 Old Miltonians 90

At Mutare Sports Club:
Mutare 10 Old Hararians 50;
Bulawayo Women 12 Harare Sports Club 42

Barclays Premier League
Arsenal 6-0 Blackpool; Birmingham 2-1 Blackburn; Everton 1-1 Wolverhampton; Stoke 1-2 Tottenham; West Brom 1-0 Sunderland; West Ham 1-3 Bolton; Wigan 0-6 Chelsea; Fulham 2-2 Man Utd; Newcastle 6-0 Aston Villa

Belgian Jupiler League
Saint-Truiden 1 – 0 Germinal Beerschot ; Zulte-Waregem 4 – 0 Cercle Brugge; Lokeren 0 – 3 Anderlecht; Lierse 1 – 2 Kortrijk; Charleroi 1 – 3 Ghent; Club Brugge 1 – 2 Mechelen; AS Eupen 1 – 4 Genk

Poland Ekstraklasa
Belchatów 3 – 2 Ruch Chorzów; Widzew Lódz 0 – 1 Wisla Kraków; Polonia Bytom 0 – 1 Korona Kielce; Arka Gdynia 2 – 0 Górnik Zabrze; Lech Poznan 5 – 0 Cracovia Kraków; Lechia Gdańsk 1 – 2 Jagiellonia

Athletics
IAAF World Challenge Meetings, Berlin:
Men’s 100m:
1. Nesta Carter (Jam) 9,96 secs
2. Mario Forsythe (Jam) 10,11
3. Richard Thompson (Tri) 10,18

Men’s 400m:
1. Jermaine Gonzales (Jam) 44,9 secs
2. Nery Brenes (Crc) 45,47
3. Kevin Borlee (Bel) 45,64

Men’s 800m:
1. David Lekuta Rudisha (Ken) 1min 41,09 secs
2. Boaz Kiplagat Lalang (Ken) 1:44,34
3. Abraham Kiplagat (Ken) 1:44,49
Men’s 1500m:
1. Silas Kiplagat (Ken) 3mins 30,61 secs
2. Mekonnen Gebremedhin (Eth) 3:31,57
3. Augustine Kiprono Choge (Ken) 3:31,81
Men’s 3000m:
1. Tariku Bekele (Eth) 7mins 28,99secs
2. Vincent Kiprop Chepkok (Ken) 7:31,41
3. Edwin Cheruiyot Soi (Ken) 7:33,21
110m Hurdles:
1. Ryan Wilson (USA) 13,27secs
2. Andrew Turner (GB) 13,30
3. William Sharman (GB) 13,44

Cricket
International Triangular Series
Sri Lanka: 104-2 (15,1 overs)
India: 103 (33,4 overs)
Sri Lanka beat India by 8 wickets

Rugby
Tri-Nations Series
South Africa 22-29 New Zealand

Recent Posts

Stories you will enjoy

Recommended reading